Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Apteczki dla zakładów pracy

Większość osób odpowiedzialnych za wyposażenie zakładów pracy, czy firm w apteczki zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś różnica między apteczkami? Czy apteczka zakładowa różni się od apteczki samochodowej? Czy polskie przepisy regulują kwestie składu apteczek? Ile i gdzie powinny znajdować się apteczki? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Apteczka jest to pojemnik plastikowy lub metalowy uzupełniony odpowiednim wyposażeniem pierwszej pomocy, który ma służyć przy udzielaniu pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Najbardziej popularnymi apteczkami zakładowymi jakie spotykamy na rynku są apteczki metalowe, białe oraz apteczki plastikowe, pomarańczowe. Ich wyposażenie może być różne, jedne są droższe drugie tańsze. Ich różnica w cenie wynika między innymi z zastosowanego wyposażenia. Przepisy polskie jasno nie określają co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy, natomiast nakładają obowiązek na pracodawcę aby zapewnić pracownikom apteczkę. Narzucone jest to licznymi przepisami m.in.:
Kodeks pracy dział 10 Bezpieczeństwo i Higiena pracy Art. 209 (1)
§ 1. Pracodawca jest obowiązany:
1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,(...)
§ 2. Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz, rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
§ 3. Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.

Polska stosuje normy DIN co jest dobrowolne, nie ma prawnego obowiązku aby wyposażać apteczki wg normy DIN, ale ze względu na brak wykładni przepisów prawa, Polska oraz inne kraje UE wzorują się na normie stworzonej przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung ).

Kto ustala wyposażenie apteczki zakładowej i ich ilość?

Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy.

Czym różni się apteczka z wyposażeniem dla zakładów pracy od apteczki samochodowej?

Tak naprawdę apteczki pierwszej pomocy różnią się opakowaniem. Wyposażenia zastosowane w apteczkach samochodowych jak i zakładowych są takie same i zgodne z normą DIN 13164, DIN 13157. W mniejszych apteczkach zakładowych i domowych użyte są wyposażenia mniejsze (wyposażenie DIN 13164) natomiast w apteczkach średnich i większych (wyposażenie DIN 13157 lub 2x DIN 13157).
Apteczka samochodowa zawiera opakowanie z tkaniny w wodoodpornej. Dzięki temu można skorzystać z apteczki pierwszej pomocy w dowolnym miejscu w różnych warunkach. Apteczki otwierane są za pomocą suwaka, wyposażone w dwa rzepy mocujące. Dzięki nim można przymocować apteczkę samochodową aby nie przemieszczała się po samochodzie.
Apteczka dla firm powinna być dostosowana do charakteru działalności przedsiębiorstwa dlatego musimy odpowiednio dobrać do warunków jakie panują w zakładzie pracy należy pamiętać aby była odporna na działanie czynników mechanicznych i była wygodna i łatwa w obsłudze. Wyróżniamy apteczki metalowe, plastikowe, materiałowe. Najpopularniejszymi apteczkami są apteczki plastikowe pomarańczowe w kształcie walizki z wieszakiem, z wyposażeniem. Wyróżniamy apteczki K10, K15, K20 odporne na pęknięcia z dodatkową uszczelką, która powoduje hermetyczność apteczki.
Wszystkie produkty w apteczce muszą posiadać znak  CE a wyposażenie wyprodukowane zgodnie z normami UE.
 

Słowa kluczowe, słowa kluczowe

Ważne: Serwis www.przepisybhpippoz.pl używa plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

2012-2013 © SAP BHP i PPOŻ. All Rights Reserved.

Projekt, realizacja: smalledit.pl