Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Podstawowe pytania dotyczące znaków ewakauacyjnychPodstawowe pytania dotyczące znaków ewakauacyjnych 
 1. Gdzie muszą być znaki ewakuacyjne?
Według normy PN-N-01256-5:1998 obiekty budowlane muszą mieć odpowiednio oznakowane drogi ewakuacyjne, po to aby zapewnić szybką i bezpieczną ewakuację ludzi ze strefy zagrożonej lub objętej pożarem.  Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych znaki ewakuacyjne muszą być umieszczane w budynkach gdzie są co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne ( za wyjątkiem budynków mieszkalnych), w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji. Znaki ewakuacyjne wyznaczają jedną lub więcej dróg ewakuacyjnych. Ze względu na bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiektach, oznaczenia ewakuacyjne są istotnym elementem podczas ewakuacji. Dzięki nim każdy użytkownik będzie czuł się bezpiecznie, a w razie wystąpienia zagrożenia będzie mógł odnaleźć drogę do wyjścia na zewnątrz z obiektu. Dla bezpieczeństwa ogromne znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych.

 
 1. Czego dotyczy norma PN-N-01256-5:1998?
Norma ta dotyczy zasad umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych jak i na drogach pożarowych. Odpowiednio muszą być oznakowane drogi pożarowe, tak aby umożliwić jednostkom ochrony przeciwpożarowej bezpośredni i szybki dojazd do określonych obiektów ustalonymi drogami w przypadku pożaru.

 
 1. Jaki kształt mają znaki ewakuacyjne, jakie są wielkości i jaką mają barwę?
Znaki ewakuacyjne są o kształcie kwadratu lub prostokąta.
Wymiary znaków o kształcie:
 • kwadratu o bokach równych: 100, 125, 150, 200, 350 mm.
 • prostokąta: należy przyjąć typoszeregi prostokątów o stosunku boków 1:2 i 1:3 a wymiar boku krótszego powinien wynosić: 100, 125, 150, 200, 350 mm.
Oznaczenia ewakuacyjne są barwy zielonej (nie mniej niż 50% powierzchni znaku) i białej fosforescencyjnej (potocznie zwanej żółtej). Wszystkie elementy graficzne oznaczeń ewakuacyjnych, a także napisy, ramki oraz strzałki powinny być wykonane w barwie fosforescencyjnej białej. Nie dotyczy to znaków podświetlanych.

 
 1. Jak długo powinny świecić znaki od wyłączenia źródła światła?
Czas zaniku fosforescencji powinien wynosić minimum 2 h.

 
 1. Kiedy powinno wymienić się znaki?
Znaki bezpieczeństwa powinno wymienić się w przypadku gdy dojdzie do jego uszkodzenia nawierzchni, znacznych zarysowań oraz kiedy znak bezpieczeństwa straci swoje właściwości fosforescencyjne (czyli po nagłym usunięciu źródła światła nie będzie świecił się przez 2 h).

 
 1. Na jakiej wysokości powinno umieszczać się znaki bezpieczeństwa?
Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych określa Polska Norma PN-N-01 256-5.
Oznaczenia muszą być umieszczane na ścianach, najlepiej na wysokości 150 cm od podłoża lub nad drogą ewakuacyjną na wysokości, co najmniej 200 cm w miarę możliwości prostopadle do kierunku ruchu osób, które są informowane o przebiegu kierunku do wyjścia drogi ewakuacyjnej. Jeżeli nie uda się spełnić ostatniego warunku to należy umieścić znaki o rozmiarach dodatkowo powiększonych. Natomiast nisko umieszczone znaki ewakuacyjne powinny być usytuowane – nie wyżej niż 40 cm od podłogi.

 
 1. Jakich znaków nie powinno się stosować w zakładach, obiektach budowlanych?
Do oznaczenia dróg ewakuacyjnych nie można używać znaków, które nie mają świadectwa dopuszczenia CNBOP, a także znaków innych niż ustalonych we wzorach określonych Polskimi Normami.

 
 1. O czym należy pamiętać przy rozmieszczeniu znaków?
Szczególną uwagę należy zwrócić na znaki fotoluminescencyjne na płycie oraz na folii. Znaki należy chronić przed zarysowaniem a także przed niepożądanym wygięciem, w szczególności znaków na foli foto. Może to doprowadzić do przełamania materiału fotoluminescencyjnego.
Trzeba pamiętać aby starać się nie umieszczać znaków w obecności par substancji agresywnych, żrących tj. rozpuszczalniki, benzyny itp. oraz innych substancji chemicznych, które mogą wpłynąć niekorzystnie na materiał, z którego wykonane są znaki.
Pamiętaj! Jeżeli dojdzie do uszkodzenia znaku należy go bezwzględnie wymienić. Znaków na folii samoprzylepnej nie powinno się naklejać na mokrych powierzchniach, zabrudzonych, pylistych, malowanych farbą emulsyjną oraz powierzchniach które mają nierówno naklejone tapety.
W miejscach w których dochodzi do częstego zapylenia, znaki należy myć, tak często jak to jest potrzebne. Uwaga ! Nie należy stosować żadnych substancji chemicznych. Do mycia znaków należy używać wody z dodatkiem mydła.

 
 1. Czy za brak oznakowania można otrzymać mandat karny?
Każdy przedsiębiorca musi wiedzieć o tym, że jego obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Wiąże się to z odpowiednim oznakowaniem dróg ewakuacyjnych, pożarowych a także odpowiednim oznakowaniem zagrożeń występujących na stanowisku pracy. Służą temu znaki bezpieczeństwa, które odgrywają bardzo ważną rolę w każdym zakładzie pracy, magazynach, halach produkcyjnych oraz budynkach użyteczności publicznej. W Polsce często dochodzi do kontroli urzędowej. Jeżeli kontrola wykaże zaniechania, to właściciel lub władający obiektem, na podstawie umowy cywilno-prawnej może otrzymać mandat kary. Odpowiednie umieszczenie znaków ppoż, ewakuacyjnych oraz bezpieczeństwa pozwoli uniknąć kary finansowej. Oznaczenia te muszą spełniać wszystkie wymagania Polskich Norm.

Poproś o radę specjalistę, wyspecjalizowane firmy gwarantują odpowiednie oznakowanie obiektów.

 
 1. Jak odpowiednio dobrać oznakowanie ewakuacyjne ?
Oznakowania ewakuacyjne dobiera się indywidualnie, w zależności od ilości osób przebywających w danym obiekcie, stopnia niebezpieczeństwa, rodzaju obiektu oraz innych warunków środowiskowych. W zależności od  pomieszczeń i oświetlenia drogi ewakuacyjne można oznaczyć:
 1. znakami ewakuacyjnymi fosforoscencyjnymi;
 2. znakami ewakuacyjnymi podświetlanymi;
 3. znakami ewakuacyjnymi fosforoscencyjnymi i znakami ewakuacyjnymi podświetlonymi.
 
Należy pamiętać, że oznakowania ewakuacyjne, które wykonane są z materiału świecącego powinny być stosowane tam, gdzie funkcjonuje oświetlenie dzienne i/lub elektryczne podstawowe, po to aby podświetlić te znaki w czasie wystarczającym do dostarczenia materiałom fosforoscencyjnym niezbędnej energii.  Poproś o radę specjalistę, wyspecjalizowane firmy gwarantują odpowiednie oznakowanie obiektów.

 
 1. Co to są znaki bezpieczeństwa?
Znaki bezpieczeństwa jest to zestaw symboli, które dotyczą przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny. Oznaczenia bezpieczeństwa muszą być podstawowym wyposażeniem każdego miejsca użyteczności publicznej  i zakładów publicznych. Zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa w Polsce regulują Polskie Normy, które zostały wprowadzone w latach 90-tych oparte m.in. na międzynarodowych normach ISO.
Normy powołane
PN E-02033:1984 (PN-84/E-02033) Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym
PN-N-01255:1992 (PN-92/N-01255) Barwy bezpieczeń­stwa i znaki bezpieczeństwa
PN-N-01256-1:1992 (PN-92/N-01256/01) Znaki bezpie­czeństwa - Ochrona przeciwpożarowa
PN-N-01256-2:1992 (PN-92/N-01256/02) Znaki bezpie­czeństwa - Ewakuacja
PN-N-01256-4:1997 Znaki bezpieczeństwa - Technicz­ne środki przeciwpożarowe
 
Znaki ewakuacyjne uzupełniające nie są objęte normalizacją. Dotyczy to znaków związanych z ewakuacją

Słowa kluczowe, słowa kluczowe

Ważne: Serwis www.przepisybhpippoz.pl używa plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

2012-2013 © SAP BHP i PPOŻ. All Rights Reserved.

Projekt, realizacja: smalledit.pl