Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wszystko o znakach bezpieczeństwa

Wszystko o znakach bezpieczeństwa
 
 


Według norm znaki bezpieczeństwa mają barwy: czerwone, żółte, zielone, niebieskie. Należy szczególną uwagą zwrócić na ich kolory, bo to one odgrywają bardzo ważną rolę w przekazywaniu informacji, które dotyczą bezpieczeństwa.


Znak ostrzegawczy jest koloru żółtego, w kształcie trójkąta. Ostrzega o możliwym zagrożeniu.
Znak zakazu jest koloru czerwonego na białym tle, jest okrągły.

Znak nakazu jest koloru niebieskiego, jest okrągły.Co to jest znak bezpieczeństwa?

Znak bezpieczeństwa to znak który utworzony został przez kombinację kształtu geometrycznego, barwy i symbolu graficznego lub obrazkowego (piktogramu) albo tekstu, który ma służyć w przekazywaniu określonej informacji związanej z bezpieczeństwem lub jego zagrożeniem.

 
Czy znaki bezpieczeństwa są wymagane?

Tak, znaki bezpieczeństwa są wymagane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane:
  • drogi komunikacyjne i transportowe
  • dojazdy pożarowe.
Znaki te muszą być zgodne z Polskimi Normami i właściwymi przepisami.
Natomiast miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa.
 

Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa.

Wszędzie tam gdzie nie można zlikwidować zagrożenia pracodawca powinien zapewnić znaki lub sygnały bezpieczeństwa. Także do obowiązku pracodawcy należy zapewnienie instrukcji dotyczącej stosowanych w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa. Znaki zakazu, ostrzegawcze, nakazu, ewakuacyjne, i informacyjne powinny być stosowane jako znaki stałe.

Należy pamiętać o sprawdzaniu oraz czyszczeniu znaków bezpieczeństwa, ze względu na pełniącą funkcję w każdym zakładzie pracy. To dzięki nim pracownicy mogą czuć się bezpiecznie oraz prawidłowo wykonywać swoją pracę. Dlatego jeżeli konieczna jest wymiana znaku, to należy to zrobić a nie zastanawiać się! To one chronią życie pracownika. Znaki muszą być czytelne oraz widoczne a liczba i umiejscowienie znaków bezpieczeństwa są uzależnione od wielkości terenu, na którym są stosowane tak aby rzetelnie mogły pełnić swoje funkcje.
 
 

Gdzie należy stosować znaki bezpieczeństwa:
 
  1. Powinny być umieszczone odpowiednio do linii wzroku, w miejscu gdzie występuje zagrożenie, a w przypadku ogólnego zagrożenia – przy wejściu na teren.
  2. Miejsce gdzie znajdują się znaki powinno być dobrze oświetlone, łatwo dostępne oraz widoczne.
  3. Jeżeli w miejscu występowania znaku jest ograniczone oświetlenie dzienne, to należy zapewnić oświetlenie światłem elektrycznym, bądź zastosowane powinny być znaki z materiału fosoroscencyjnego (świecącego).
  4. Znaki bezpieczeństwa trzeba usuwać, gdy przestanie istnieć zagrożenie, którego on dotyczy.
 
Przykłady znaków bezpieczeństwa
 

ZNAKI NAKAZU


  


ZNAKI ZAKAZU

ZNAKI OSTRZEGAWCZESłowa kluczowe, słowa kluczowe

Ważne: Serwis www.przepisybhpippoz.pl używa plików cookies. Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.

2012-2013 © SAP BHP i PPOŻ. All Rights Reserved.

Projekt, realizacja: smalledit.pl